Uudised

Milline vest “sobib hädapärast” aerutamiseks ja milline sobib hästi?

Veelõbude nautimiseks mõeldud veste on väga erinevaid ja valik võib silme eest kirjuks võtta. Alustame sellest, et keskmine inimene nimetab neid kõiki päästevestideks, mis pole tegelikult korrektne. Päästevestid on suurema tõstejõuga vestid, mis suudavad hoida vee peal ka teadvusetut inimest ning keeravad ta vees selili. Enamus sportlike tegevuste juures kasutatavaid veste on ohutusvestid ehk need on põhimõtteliselt “ujumisabi” – selline vest annab suurusjärgus 5-7 kg tõstejõudu ja teeb ujumise oluliselt lihtsamaks. Sellise vesti kasutamine eeldab ujumise algtõdedest mingisugustki arusaama ning seda, et kasutaja on teadvusel. Üldjuhul on need mõlemad nõuded aerutamise juures ka täidetud 😉  Aga kuidas võiks siiski erinevad vestid veel paremini kategooriateks jagada ning kuidas hinnata nende sobivust aerutamise jaoks?

Igasugused erinevad päästevestid. Päästevestid võivad olla kas vahuga (tüüpiliselt oranžid ja kraega) või siis CO2 -ballooniga avanevad ehk niinimetatud “paukvestid”. Viimaseid üldiselt aerutamise juures kasutust ei leia. Vahuga päästevesti saab põhimõtteliselt kasutada küll – kui aerutaja üldse ujuda ei oska ja/või kardab vett, siis võib päästevesti isegi soovitada. Üldjuhul aga on päästevest ikkagi liiga kohmakas ja takistab olulisel määral sujuvat aerutamisliigutust. Lisaks on nad enamasti päris pika lõikega – kanuus või raftis häirib see veidi vähem, aga süstas on seda koos põllega ebamugav kasutada.

Elementaarklassi ohutusvestid on sellised, millise võid vabalt leida ka toidu- või ehituspoest. Sellise vesti lõige on universaalne ja ei ole kuidagi aerutamise jaoks optimeeritud. Suurust saab sellisel vestil võrdlemisi vähe reguleerida – ümber keha käib reguleerimisrihm, mille otsad käivad kõhu peal kiirpandlaga kokku. Vesti allservas on veel ehk heal juhul pael, millega saab alumist äärt koomale tõmmata. Kui nüüd küsida, kas sellise vestiga saab aerutada, siis vastuseks on, et saab küll. Kas see on ergonoomiline ja mugav? Enamasti mitte eriti…

Universaalsed aerutamisvestid on lihtsama ja soodsamad aga siiski juba aerutamise jaoks optimeeritud ohutusvestid. Vahupaneelid on lühemad, et süstaga sõites saaks põlle mugavalt vesti all kanda. Samuti on selline vest enamasti juba igas suunas reguleeritav – õlarihmadest saab enda jaoks sättida parajaks vesti kõrguse ning külgedelt ja alt äärest ümbermõõdu. Hobikasutaja tasemel sobib selline vest igasuguse aerutamise või ka muude veespordialade jaoks. Kui aga sõitja on prioriteediks mingi kitsam aerutamise liik (maratonid, slaalom, mere- ja ekspeditsiooniaerutamine jne), siis loomulikult on olemas ka nende alade jaoks spetsiifilisemad vestid.

Maratoni, fitnessaerutamise ja slaalomi vestid on optimeeritud puhtalt sellele, et nendega sõitmine takistaks minimaalselt sportlikku aerutamisliigutust. Hea istuvus ja reguleeritavus on siin kõige alus. Lisasid on sellistel vestidel  pigem vähe – ainult need, mida vastava ala juures kõige rohkem vaja läheb. Näiteks võib maratonivestidel olla selja peal spetsiaalne tasku joogikoti ehk camel bagi jaoks ja esiküljel sobilikud taskud ja hoidikud energiageelide, magneesiumi jms jaoks. Kuigi selline vest on optimeeritud spordi jaoks, saab seda loomulikult ka matkamiseks kasutada – mugav ja hästi istuv vest on mõnus igal pool.

Mereaerutamise/ekspeditsioonivestid ning kärestikuaerutamise vestid. Kuigi spetsiifilistel mere- ja kärestikuvestidel on oma eripärad, siis siinkohal võib neid siiski koos vaadata. Sellistel vestidel on enamasti keskmisest veidi paksem vaht ja suurem tõstejõud – see on ka mõistlik, sest need on ka üle keskmise ohtlikkusega aerutamise alad. Hea istuvus ja reguleeritavus on siiski ka siin olulised. Tihti on neil vestidel spetsiifilised lisad. Mereaerutamise vestil näiteks koht päästeraketi/tõrviku jaoks, päästenoa hoidja jne, kärestikuvestil aga näiteks spetsiaalne tasku viskenööri jaoks jne.


Meie valikust leiad:

 

Aquarius MQ Pro ohutusvest – parim universaalne aerutamisvest
Aquarius MQ Pro on hobiaerutajate seas üks kõige laiemalt levinud ohutusveste Eestis. Sellel peab olema ka mingi põhjus! MQ Pro on kerge, hästi istuv ning hästi reguleeritav. Sobib hästi nii süsta-, kanuu kui raftisõitjatele; nii jõele, merele kui ka maratonile. Saadaval neljas suuruses ( XS ehk Junior), S/M, L/XL ja XXL ning mitmetes erinevas atraktiivses värvitoonis. Julgeme öelda, et see on parima hinna ja kvaliteedi suhtega vest, mida  me teame!

> Leia Aquarius MQ Pro vest meie e-poest <

 


 

Hiko Stamina – parim maratonivest mida me teame!
Hiko Stamina on viimastel aastatel Eesti tõsisemate maratonihuviliste seas kindlasti kõige enam levinud ohutusvest. Miks seda siis nii kõrgelt hinnatakse? Võime julgelt öelda, et tegu on kõige paremini istuva vahuga ohutusvestiga, mida me näinud oleme. Enda järgi seljas parajaks timmitud Stamina vestiga aerutamisliigutust tehes sa vesti praktiliselt ei tunnegi. Kui lisada joogikoti valmidus, mõnusa suurusega tasku geelide ja batoonide jaoks ning spetsiaalne hoiukoht magneesiumi jaoks, siis mida ühelt maratonivestistilt rohkem üldse oodata oskakski?

> Leia Hiko Stamina vestid meie e-poest <

 

 


 

Hiko Aquatic – profitasemel mereaerutamise- ja ekspeditsioonivest
Hiko Aquatic on mereaerutajate seas levinud vest üle kogu maailma. Mõnevõrra paksema vahuga ja suurema tõstejõuga kui näiteks Stamina maratonivestid. Kuid enda jaoks parajaks reguleerides siiski väga hea istuvusega. Külgedel hea suurusega taskud, kuhu võimalik paigutada telefon, GPS või VHS. Seljal on spetsiaalne tasku joogikoti ehk camelbagi jaoks. Olemas spetsiaalsed hoidikud näiteks tõrviku või signaalraketi jaoks jne. Julgelt võime öelda, et selle vesti juures on mõeldud kõigile mereaerutamis aspektidele.

Leia Hiko Aquatic vest meie e-poest <